آجر نسوز صنعتی چیست؟
چه کاربردی دارد؟

انواع آجرها، با توجه به روش خاصی که برای تولید آن‌ها به کار برده می‌شود دارای کاربردهای متنوعی هستند و در زمینه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. از جمله انواع آجرهای مورد استفاده در زمینه‌های مختلف می‌توان به آجرهای صنعتی اشاره کرد. حال سوال این است که آجر نسوز صنعتی چیست؟ ویژگی اصلی آجر نسوز صنعتی چیست و یا در چه زمینه‌ای کاربرد دارد؟ و یا این که سطح تحمل آجر نسوز صنعتی چیستو به چه معناست؟ باید گفت که آجرهای نسوز صنعتی از جمله آجرهایی است که در حرارت‌های بسیار شدید و بالا پخته می‌شوند و سطح تحمل زیادی در برابر دماهای بالا را دارا می‌باشند. در فرایند ساخت این نوع آجرها از مواد اولیه‌ی خاصی استفاده می‌شود و با قرار گرفتن آن‌ها در برابر حرارت‌های بالا و دماهای شدید، سطح تحمل آن‌ها برای مقاومت در برابر گرمای زیاد، بسیار بالا می‌رود. در واقع به دلیل همین بالا بودن سطح تحمل در برابر گرمای شدید، باعث بکارگیری آن‌ها در ساخت کوره‌های آجر پزی و سایر تجهیزات حرارتی می‌شود. از جمله کاربردهای دیگر آجرهای نسوز صنعتی که به سبب بالا بودن سطح تحمل حرارت توسط آن‌ها حاصل می‌شود، می‌توان به استفاده از آن‌ها برای ساخت محفظه‌ها و زباله سوز‌ها اشاره کرد. این نوع از آجرهای نسوز قدرت تحمل حرارت‌های برابر با ۱۱۰۰۰ درجه و یا بالاتر را دارا بوده و در ساخت کوره‌هایی با این درجه حرارت کارایی دارند. دلیل میزان تحمل بالای این نوع آجرها را می‌توان مواد اولیه‌ی کاربردی در ساخت آن‌ها دانست. در واقع علت اصلی تولید آجرهای نسوز و مقاوم مثل آجرهای نسوز صنعتی، بالا رفتن سطح توقع مردم از کیفیت مصالح مختلف و مقاومت این نوع ابزار و مصالح به کار رفته در ساخت خانه‌ها و آپارتمان‌ها در برابر بلایای طبیعی می‌باشد. در کل برای ساخت این نوع آجرها، مراحل بسیار دقیق و حساسی باید طی شود تا محصول نهایی در بالاترین سطح کیفی تولید شده و عرضه شود.

 
آجرهای نسوز صنعتی کاربرد گسترده‌ای در ساخت کوره‌های آجرپزی و زباله‌سوز‌ها دارند.

روش تولید آجرهای نسوز صنعتی

همانطور که اشاره شد، برای ساخت آجرهای نسوز صنعتی از متریال و مواد خاصی استفاده می‌شود و مراحل و روند دقیق و بسیار حساسی برای ساخت این نوع آجرها طی می‌شود. در پاسخ به این که روش تولید آجر نسوز صنعتی چیست و یا ماده‌ی اولیه برای تولید آجر نسوز صنعتی چیست و چه متریالی برای ساخت مورد استفاده قرار می‌گیرد، باید گفت که ماده‌ی اصلی مورد استفاده برای تولید اینگونه آجرها از جمله انواع خاک‌های نسوز می‌باشند و به طور کلی خاک آلومینا بیشترین استفاده را در بین خاک‌های نسوز مورد استفاده برای تولید آن‌ها دارد. این گونه از آجرهای نسوز در ابعاد و اَشکال گوناگونی ساخته می‌شوند و برای تولید آن‌ها استاندارد‌ها و ابعاد مشخصی در نظر گرفته می‌شود. در واقع مشتریان می‌توانند این نوع از آجرها را، در قالب‌ها و اندازه‌های دلخواه به تولید کنندگان سفارش داده و آجرهای مورد پسند خود را در اندازه‌های معین تحویل بگیرند. برای تولید آجرهای نسوز صنعتی از انواع خاصی از خاک‌های نسوز استفاده می‌شود که در رنگ‌های متنوع موجود می‌باشند. در واقع با توجه به رنگ‌های به کار رفته در ساخت این نوع آجرها، می‌توان کاربرد آن‌ها در زمینه‌های مختلف مشخص کرد و باید اشاره کرد که این رنگ‌ها با توجه به مواد به کار رفته در ساخت این نوع از آجرها مشخص می‌شوند. آجرهای نسوز صنعتی که در دما و حرارت‌های بالا تولید می‌شوند در مقابل تغییرات مختلف شیمیایی و وارد شدن فشارها و نیروهای مکانیکی و فیزیکی مختلف بسیار مقاوم بوده و دارای استحکام بالایی هستند‌. مواد پایه‌ی به کار رفته در ساخت آجرهای نسوز اغلب از کانی‌های معدنی که دارای ویژگی نسوز بودن هستند به دست می‌آیند. این نوع از آجر‌ها دارای مزیت‌ها و همچنین ایرادات مختلفی هستند که در ادامه برای تکمیل بحث و اطلاعات مربوط به آن‌ها به این ویژگی و مزیت‌ها اشاره می‌شود.
 
آجرهای نسوز صنعتی در ابعاد دلخواه مشتریان تولید می‌شوند
 

بررسی مزیت‌ها و ویژگی‌های مختلف آجرهای صنعتی

همانطور که اشاره شد، آجرهای نسوز صنعتی در ابعاد و اندازه‌های مشخصی تولید می‌شوند. همچنین این نوع آجرها در اندازه‌های دلخواه مشتریان نیز قابل تولید هستند. در اینجا به پاسخ این سوالات می‌پردازیم که کاربرد اصلی آجر نسوز صنعتی چیست؟ مزیت‌ و عیب یک آجر نسوز صنعتی چیست و این آجر چه خصوصیت‌هایی دارد؟ به طور کلی آجرهای نسوز صنعتی کاربردهای بسیار گسترده‌ای در صنایع مختلف دارند. این نوع از آجرها بع نام آجرهای سفارشی در بازار شناخته می‌شوند و به دلیل کیفیت و سطح تحمل بالا در دماهای بسیار زیاد در ساخت انواع کوره‌ها کاربرد دارند که از جمله‌ی این کوره‌ها می‌توان به کوره‌های ساخت آجر و ریخته‌گری اشاره کرد. همچنین از این نوع آجرهای نسوز به طور چشم‌گیری در صنایع مختلف استفاده می‌شود. به طور مثال در صنایع پتروشیمی و سفال‌گری، صنایع تولید سیمان و سرامیک، صنعت ذوب آهن و همچنین تولید فلزات غیرآهنی از آجرهای نسوز صنعتی به طور گسترده استفاده می‌شود. آجرهای صنعتی نسوز در برابر فشارهای فیزیکی شدید سطح تحمل بالایی داشته و ابعاد آن‌ها در دماهای بالا تغییری نمی‌کنند؛ به این معنی که در گرمای شدید دچار شکستگی و ترک‌خوردگی نمی‌شوند‌. از جمله معایب این نوع آجرها این است که در برابر مونوکسید کربن سطح تحمل پایینی دارند. 

 
ايميل :  
موبايل :  
آدرس :
 
تماس با واحد فروش ارتباط از طریق واتس آپ