بررسی تفاوت بین خشت و آجر

برای اینکه بتوانیم بفهمیم چه تفاوتی بین آجر و خشت وجود دارد ؟ باید اول با ماهیت خشت و آجر آشنا شویم. باید بدانیم آجر و خشت از چه موادی ساخته شده اند و در چه کارهایی کاربرد دارند. مطمئنا تفاوت بین آجر و خشت در موارد کاربرد آنها هم تأثیر خواهد داشت. در این مقاله اطلاعاتی در مورد خشت و آجر و تفاوت بین آجر و خشت آورده شده است.
    
بیشتر بخوانید: قیمت آجر نما نسوز
 
 
 
 

معرفی خشت و آجر

آجر و خشت از مصالح ساختمانی می باشند. در ساختن خانه ها از آنها استفاده می شود. البته از خشت در مناطق دورافتاده و بعضی روستاها استفاده می کنند. این دو از خیلی جنبه ها با هم تفاوت دارند ولی مهمترین تفاوت آن ها در میزان استحکام آنها است. برای ساختن خشت گل را قالب بندی کرده و جلوی آفتاب خشک می کنند. خشت عایق حرارتی خوبی است و بسیار مقرون به صرفه است. اما در همه مناطق قابل استفاده نیست. آجر هم مانند خشت قالب گیری می شود. آجرها معمولاً با ترکیب خاک رس با آب ساخته می شوند. امروزه آجرها با تنوع بیشتری ساخته می شوند. مثل: آجرهای نسوز، آجرهای مخصوص نما و آجر سفال و... . بعد از آشنایی با آجر و خشت، حالا نوبت آن است که به این سوال که چه تفاوتی بین آجر و خشت وجود دارد ؟ پاسخ داده شود.
 

تفاوت بین آجر و خشت

تفاوت بین آجر و خشت بیشتر مربوط به میزان مقاومت آنها می باشد. بعضی از تفاوت ها در پایین ذکر شده اند.
  1.  تفاوت در ساخت
  2.  تفاوت در استحکام
  3.  تفاوت در شکل ساختمان
 

تفاوت بین آجر و خشت در ساخت

یک تفاوت بین آجر و خشت متفاوت بودن تولید آنها می باشد. خشت ها با گل ساخته می شوند و بعد از قالب گیری در جلو آفتاب گذاشته می شوند تا خشک شوند. آجرها هم با گل ساخته می شوند و همه مراحل ساخت آنها مشابه ساخت خشت می باشد. فقط یک تفاوت در ساخت آنها وجود دارد، آن هم این است که آجرها در داخل کوره پخته و خشک می شوند. اینکه با کوره پخته می شوند باعث می شود محکم تر باشند و در برابر بعضی عوامل طبیعی مثل رطوبت مقاومت کنند.
 
 
 
 
تولید کننده ی آجرنما اصفهان: alborznama.ir

تفاوت بین آجر و خشت در استحکام

در پاسخ به این سوال که چه تفاوتی بین آجر و خشت وجود دارد ؟ باید گفت تفاوت ها زیاد است ولی ریشه همه آنها استحکام و مقاومت است. در منطقه های خشک و فاقد رطوبت می توان از خشت برای ساختن خانه استفاده کرد. اما در منطقه هایی که آب و هوای آنجا رطوبت دارد، خشت زیاد دوام نمی آورد. بهر حال خشت از گل ساخته شده است آن هم گلی که نه پخته شده و نه تحت نیرویی قرار گرفته است که فشرده و محکم شود. با رطوبت خشت کم کم فرسوده می شود و از بین می رود. اما آجرها به خاطر اینکه در کوره خوب پخته می شوند از این نظر مشکلی ندارند.
 

تفاوت بین آجر و خشت در شکل ساختمان

مهمترین تفاوت بین آجر و خشت در تحمل و مقاومت در برابر وزن ساختمان می باشد. آجر به دلیل پخته شدن در کوره مقاومت بالایی نسبت به خشت دارد. با آجر میتوان خانه های چهار طبقه درست کرد. برای بالا بردن مقاومت ساختمان های آجری میتوان از زیرسازهای محکم و شناژ استفاده کرد. با آجر فقط میتوان تا چهار طبقه ساختمان درست کرد و مجوزی برای بیشتر از چهار طبقه داده نمی شود. اما با خشت فقط میتوان خانه های یک طبقه درست کرد. خشت با اینکه دارای شکل مرتب و تمیزی می باشد، اما چون فقط از آفتاب برای خشک شدن آن استفاده شده است، استحکام زیادی ندارد.
در این قسمت مشخص شد که چه تفاوتی بین آجر و خشت وجود دارد ؟  مقاومت خشت پایین است نمیتوان از آن برای ساختن خانه های چند طبقه استفاده کرد. ساختمان های خشتی را نباید در مناطق زلزله خیز ساخت. خشت مقاومتی در برابر زلزله ندارد و ممکن است با تکان های زمین فرو بریزد. از خشت بیشتر در مناطقی که به دیگر مصالح ساختمانی دسترسی ندارند، استفاده می شود. در کل، ایران کشوری است که بیشتر مناطق آن زلزله خیز است .پس استفاده از خشت در ساختن خانه ها اصلا گزینه مناسبی برای هیچ کجای ایران نمی باشد. ساختن این خانه ها عواقب بدی در پی خواهد داشت. ساختمان باید از لحاظ مقاومت تضمین شده باشد.
 
 

 
ايميل :  
موبايل :  
آدرس :
 
تماس با واحد فروش ارتباط از طریق واتس آپ