آجر نما نسوز شاموتی چیست؟ ویژگی‌ها و جزئیات مربوط به آن

(Chamotte refractory brick)

آجرهای نسوز در انواع مختلفی ساخته می‌شوند که ویژگی‌های هر یک از گونه‌های مختلف آن‌ها سبب می‌شود تا از آن‌ در زمینه‌های مشخصی استفاده شود. انواع مختلف آجرهای نسوز که در جهت طراحی نمای داخلی و خارجی خانه‌ها به کار می‌روند، وجود دارند که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به آجرهای نسوز شاموتی اشاره کرد. پرسش قطعی می‌تواند این باشد که آجر نما نسوز شاموتی چیست؟ و یا اینکه کاربرد اصلی آجر نما نسوز شاموتی چیست؟ و سوال دیگر این که ماده‌ی اصلی مورد استفاده برای تولید آجر نما نسوز شاموتی چیست؟ و سوالات دیگری از این قسم که در این متن، به یافتن پاسخ تمامی آن‌ها پرداخته می‌شود.
 

اجر نسوز ارزان قیمت 

آجر نمای نسوز شاموتی، یکی از انواع آجرهای نما به شمار می‌رود که دارای استحکام و میزان تحمل بسیار بالایی است. در واقع خود کلمه‌ی شاموت، به معنای مخلوط شدن مواد اولیه که در ابتدا پخته شده‌اند با مواد مورد استفاده‌ی دیگر جهت ساخت یک پروفیل است. آجرهای نمای شاموتی که در ابعاد و اندازه‌ها و همچنین رنگ‌های مختلف تولید می‌شوند، از جمله آجرهای نمای مرغوبی به شمار می‌روند که به طور گسترده‌‌ای در بین مردم مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نوع از آجرهای نسوز اغلب برای ساخت شومینه در منازل کاربرد دارند. از آجرهای نسوز شاموتی در صنایعی چون ذوب آهن، صنعت ریخته‌گری و همچنین ساخت کوره‌ها استفاده می‌شود. این نوع از آجرهای نسوز می‌توانند دماهای بالا را تا حد معینی تحمل کنند. آجر نمای نسوز شاموتی را با توجه به ویژگی‌هایی چون رنگ و ابعاد آن‌ها در دسته‌های متفاوتی تقسیم‌بندی می‌کنند؛ دسته بندی اصلی برای این نوع آجرها به صورت آجرهای پرس پلاستیک، پرس خشک و نیمه خشک است. این نوع از آجرها در طیف‌های رنگی متنوعی ساخته می‌شوند که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به رنگ‌های کرمی و قهوه‌ای با تناژ مختلف اشاره کرد؛ به طور کل برای ساخت آجرهای نسوز شاموتی، از رنگ‌های روشن استفاده می‌شود.
 
آجرهای نسوز شاموتی برای ساخت شومینه بسیار پر استفاده هستند.
 

انواع اجر نما پلاک و قیمت های آن 

مزیت‌ها و ویژگی‌های آجرهای شاموتی

روش تولید آجر نمای شاموتی


در ابتدا سوالاتی مثل ماده‌ی اصلی برای تولید یک آجر نما نسوز شاموتی چیست؟ پرسیده شد. سوال دیگر این بود که روش تولید یک آجر نما نسوز شاموتی چیست؟ ویژگی اصلی آجر نما نسوز شاموتی چیست؟ در پاسخ به این سوالات باید گفت که همانند انواع مختلف آجرها، برای ساخت آجرهای نسوز شاموتی نیز مراحل حساس و دقیقی را باید پشت سر گذاشت. مواد اولیه برای ساخت آجرهای نسوز شاموتی از ترکیب اکسیدهای آلومینیوم و سیلیسیوم به مقدار مشخصی تولید می‌شوند. علاوه بر این مواد، به میزان کمی از اکسیدهای دیگری مثل اکسیدهدی منیزیم، کلسیم و آهن و همچنین اکسید سدیم نیز برای تهیه‌ی مواد اولیه‌ی ساخت آجر استفاده می‌شود. بعد از تهیه‌ی مواد اولیه و سرند کردن آن‌ها در کوره‌های مخصوص و تبدیل آن‌ها به گِل، مقادیر مشخصی آب و خاک رس به مواد اولیه افزوده می‌شود. خاک رس از جمله مواد اصلی برای تولید آجرهای شاموتی است؛ به همین دلیل در هنگام تهیه‌ی این خاک باید از بالا بودن میزان کیفیت آن اطمینان حاصل شود.

در ادامه و پس از تهیه‌ی مواد اولیه، باید ترکیبات حاصل را در اندازه‌های معینی قالب‌بندی کرده که این قالب‌ها باید مراحل پخت را در چندین کوره‌ی متفاوت از جمله کوره‌های تونلی و دوار طی کنند. درجه حرارت لازم برای پخت آجرها بین ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ درجه سانتی‌گراد می‌باشد. در نهایت به مرحله‌ی خشک کردن آجرها می‌رسیم که در این مرحله با توجه به مقدار مواد اولیه و خاک رس و آب به کار رفته در هنگام تولید این مواد، فرایندهای متفاوتی جهت خشک کردن آجرها به کار می‌رود. در این مرحله ممکن است به دلیل به کار رفتن حرارت‌های بالا در سطح آجر ترک‌و شکاف‌هایی به وجود بیاید که علت آن می‌تواند به کار بردن مقادیر نامناسب خاک رس باشد. لذا با تنظیم حجم مواد اولیه و به کار بردن مقادیر استاندارد از این مواد، می‌توان از رخداد این ایرادها و اشکالات جلوگیری کرد.
 
البرزنما: قیمت آجر نما اصفهان
برای تولید آجر نسوز شاموتی باید مقادیر مطلوبی از خاک رس را به کار برد.
 
این سوال می‌تواند ذهن خواننده‌ی متن را به خود مشغول کند که کاربرد اصلی آجر نما نسوز شاموتی چیست و چگونه تعیین می‌شود؟ آجرهای نمای شاموتی به دلیل قابلیت نسوز بودن، می‌توانند در برابر دماهای بالا بسیار مقاوم باشند و در برابر این دماها دچار آسیب نشوند. همانطور که اشاره شد، در طی ساخت این نوع از آجرهای نما از موادی استفاده می‌شود که در برابر دماهای بالا دارای مقاومت بسیاری هستند. به همین دلیل از آن‌ها برای ساخت کوره‌های آجر پزی و همچنین ساخت شومینه در داخل منازل استفاده می‌شود‌. تنوع رنگی و ابعاد گوناگونی که برای تولید آجرهای نمای شاموتی در نظر گرفته می‌شود، دامنه‌ی انتخابی افراد را بزرگتر کرده و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا طرح‌های گوناگون را طبق سلیقه‌ی خود انتخاب کنند. به کارگیری آجرهای نمای شاموتی برای ساخت شومینه‌ در منازل، ظاهری جذاب و خاص برای آن به وجود می‌آورد. همچنین به وسیله‌ی اندازه‌ها و ابعاد گوناگون این نوع آجر، می‌توان نمای متفاوتی را در داخل منازل به وجود آورد. به دلیل تنوع رنگی زیاد آجرهای شاموتی، از آن‌ها جهت ساخت مساجد و اماکن مذهبی استفاده می‌شود.
 
 
 
    
 

 
ايميل :  
موبايل :  
آدرس :
 
تماس با واحد فروش ارتباط از طریق واتس آپ