آجر نما چیست و چه کاربردی دارد؟ (What is a facade brick and what is its use?)


شاید در ابتدا با خود فکر کنید علت استفاده از آجر نما چیست؟ تاثیر آن در زیبایی داخلی منازل تا چه حد است؟ مزیت‎های استفاده از آن در چه چیزی است؟
با پیشرفت روز افزون صنایع مختلف از جمله صنعت ساختمان‌سازی، مصالح ساختمانی و ابزار مختلف کاربردی در جهت ساختمان‌سازی نیز دستخوش تغییر و پیشرفت‌های زیادی قرار گرفته‌اند. امروزه برای ساخت مجتمع‌ها و ساختمان‌ها‌ی مختلف، از ابزار و مصالح زیادی استفاده می‌شود که بعضی از آن‌ها ممکن است از ایام دور در ساختمان‌سازی مورد استفاده قرار داشته و بعضی دیگر نیز جایگزین انواعی از مصالح قدیمی شده باشند. آجر‌ که از انواع مختلف آن‌ در زمینه‌ها و ساخت جزئیات مختلف یک ساختمان استفاده می‌شود از جمله ابزار و مصالح ساختمانی هستند که با گذشت زمان استفاده از آن‌ها در ساختمان‌سازی دست‌خوش تغییر قرار گرفته است. از جمله انواع آجرها باید به انواع آجرهای نما اشاره کرد؛ حال ممکن است سوالی برای افراد پیش بیاید که آجر نما چیست؟


چه کاربردی در صنعت ساختمان‌سازی و یا دیگر ساخت و سازها دارد؟ در پاسخ به این سوالات می‌توان گفت که آجر نما از جمله مصالح ساختمانی است که از آن برای ایجاد معماری‌های زیبا و نماهای جذاب ساختمانی استفاده می‌شود؛ در واقع باید گفت، آجرهای نما نقش بسیار مهمی در ایجاد جلوه‌ها و معماری‌های زیبا و دقیق برای ساختمان‌های مختلف مسکونی و غیرمسکونی دارند. آجر نما در انواع مختلف و با استانداردهای گوناگونی تولید می‌شود و طراحی‌ها و همچنین تنوع رنگ‌های مورد استفاده برای تولید آجرهای نما سبب می‌شود تا متقاضیان و خریداران گزینه‌های انتخابی گوناگون و زیادی را برای ساخت و ایجاد نماه‌های جذاب در مکان مورد نظر خود داشته باشند.
البرز نماآجر نمای نسوز

سوال دیگری که ممکن است به ذهن افراد خطور کند این است که عنصر متمایز کننده‎ی آجر نما چیست؟ و یا به عبارتی چه چیزی آن را برای طراحی داخلی متمایز می‎کند. تولید انواع آجر نما در طیف‎های رنگی متنوع از جمله‎ی این عناصر است که از جملهی این طیف‌های رنگی گوناگون، می‌توان به رنگ‌های مشکی و قهوه‌ای اشاره کرد که بیشترین استفاده را در بین رنگ‌های دیگر دارند. به کارگیری رنگ‌های گوناگون از آجرهای نما باعث می‌شود تا محل سکونت افراد جلوه‌ای جذاب و دل‌باز پیدا کند و یا حتی باعث ایجاد نمایی نوستالژیک شوند؛ چرا که اکثر مردم در گذشته‌های دور، از انواع مختلف آجرها برای ساخت و طراحی خانه‌ها و محل سکونت خود استفاده می‌کردند و به نوعی به کارگیری آجر در ایجاد نماهای مختلف برای منزل کاملا مرسوم بوده است.
 


آجر نما از جمله مصالح ساختمانی مهم جهت ایجاد نماهای زیبا برای ساختمان‌هاست

اطلاعات گوناگون در مورد آجر نما

در ابتدا به سوال اصلی یعنی «آجر نما چیست؟» پاسخ داده شد و همانطور که اشاره شد، آجرهای نما در انواع مختلف و همچنین طیف رنگی گوناگون تولید شده و مورد استفاده معماران و مهندسان ساختمان‌سازی قرار می‌گیرند. سوال اصلی و مهمی که در باب نحوه‎ی ساخت مصالح ساختمانی این چنین پیش می‎آید این است که استانداردهای لازم در تولید آجر نما چیست؟ و یا این که معیاراصلی برای تولید آجر نما چیست؟ باید به این نکته توجه داشت که، رعایت استانداردها و جزئیاتی است که در هنگام ساخت باید مورد توجه قرار گیرند؛ از جمله‌ی این جزئیات، بالا بردن سطح کیفیت ساخت جهت تولید محصولی با مقاومت بالا در برابر گرما و نفوذ رطوبت است.
 
آجر نما در انواع گوناگونی ساخته می‌شود؛ از جمله معیارهای مختلف برای تولید و تقسیم‌بندی انواع آجر نما باید به طیف‌های رنگی و سایزهای گوناگون در نظر گرفته شده برای آن و همچنین طرح‌هایی است که برای تولید آن به کار می‌رود‌. همچنین، نمی‌توان از مزیت‌ها و فواید آجرهای نما برای طراحی داخلی خانه‌ها و ساختمان‌ها غافل شده و باید اشاره کرد که این مزیت‌ها باعث شده تا آجرهای نما مورد تایید بسیاری از سازندگان و طراحان داخلی ساختمان‌ها قرار گیرند. از جمله‌ی این مزیت‌ها می‌توان به مقاومت بالای انواع مختلف آجرهای نما در برابر حرارت‌های بسیار زیاد اشاره کرد. رنگ‌های مورد استفاده برای تولید انواع آجر نما دارای ماندگاری بالایی بوده و در برابر رطوبت بسیار مقاوم هستند و همچنین باید اشاره کرد که برای تولید انواع مختلف آجرهای نما از فناوری نانو استفاده می‌شود و همین باعث افزایش میزان مقاومت آن در شرایط جوی گوناگون می‌شود.
البرز نماآجرنما سنتی

از جمله دیگر مزیت‌های آجرهای نما، باید به وزن پایین آن در مقابل دیگر مصالح ساختمانی اشاره کرد؛ همچنین این نکته قابل ذکر است که، نصب و استفاده از آجر نما به سادگی امکان‌پذیر بوده و دسترسی به آن نسبت به دیگر انواع آجرها ساده‌تر است. به طور کلی نمی‌توان تفاوت چشم‌گیری بین آجرهای نما و دیگر آجر‌ها پیدا کرد و باید گفت که تفاوت اصلی بین آجرهای نما و دیگر آجرها در وزن آن‌ها بوده و سبک بودن آجرهای نما باعث به کارگیری بیشتر آن توسط مصرف کنندگان و سازندگان می‌شود.
 

 

 

 
ايميل :  
موبايل :  
آدرس :
 
تماس با واحد فروش ارتباط از طریق واتس آپ